ASSITEJ Eesti Keskus loodi 1992. aasta sügisel VAT Teatri algatusel ja teatri tolleaegse direktori Hiie Flussi eestvedamisel. Asutajaliikmeteks olid Eesti Noorsooteater, Eesti Riiklik Nukuteater, VAT Teater ja Tartu Lasteteater.

ASSITEJ Eesti Keskus (AEK) on Eesti professionaalseid noorele vaatajale suunatud teatreid ning teatrispetsialiste ühendav organisatsioon, mis kuulub maailmaühendusse ASSITEJ International.
ASSITEJ (Association Internationale du Theatre pour l\’Enfance et la Jeunesse) on lastele ja noortele mängivate professionaalsete ja poolprofessionaalsete teatrite rahvusvaheline ühendus.
AEK vahendab Eestisse maailmas tehtavat lasteteatrit, võimaldab oma teatrit maailmale tutvustada, end lasteteatri alal harida ja tegijate/spetsialistidega kontakti saada, lasteteatri arendustegevustele toetust leida ja rahvusvahelist tunnustust taotleda. AEK korraldab rahvusvahelisi ja kodumaiseid teatrifestivale, konverentse, seminare, koolitusi.

AEK teeb koostööd Eesti teatrite ja teatriorganisatsioonidega, lastekultuuri ühendustega, kõrgkoolide, kultuuri-, haridus- ja sotsiaalala organisatsioonidega ja lähtub oma tegevuses ÜRO Laste Õiguste Konventsiooni 31. artikli 2. punktist: so austada ja arendada lapse õigust täiel määral osaleda kultuuri- ja kunstielus ning soodustada vastavate võrdsete võimaluste pakkumist kultuuri-, kunsti-, meelelahutus- ja jõudeajategevuseks.

1993. aasta veebruaris ASSITEJ XI maailmakongressil Kuubal võeti Eesti Keskus täieõiguslikuks ASSITEJ liikmeks, kuid juriidiline keha MTÜ näol oli võimalik luua 1997. aastal.

Juhatuse esinaine oli aastani 2001 Hiie Fluss, seejärel juhtis ASSITEJ Eesti Keskust Katrin Nielsen. 2009. kuni 2017. aastatel oli esimeheks Toomas Tross Piip & Tuut Teatrist, alates 2018. aastast on juhtinud keskust kolmeliikmeline juhatus koosseisus Reeli Lonks (Must Kast), täites esinaise ja sekretäri kohuseid, Kaido Rannik (Miksteater) ja Allan Kress (Banaanikala Projektiteater), kellega liitusid 2021. aastal Marek Demjanov (Piip & Tuut Teater) ning Janika Johanna Koppel (Pereteater Lendav Lehm). Alates 13.06.2023 on ühingul uus juhatus, kuhu kuuluvad Marek Demjanov (esimehe ja NAKS festivali kunstilise juhina), Kaido Rannik, Jaanika Juhanson, Maria Usk ning Tuuli Potik (Rahvusooper Estonia).

Tallinnas asuv Eesti ASSITEJ Keskus teeb tihedat koostööd Põhja- ja Baltimaade keskustega (Nordic-Baltic Network), kohtudes aastas kaks korda. 1995. aastast korraldatakse rahvusvahelisi lasteteatrite festivale. ASSITEJ Eesti Keskuse ja Eesti Näitemänguagentuuri koostööna on toimunud draamakoolitusprogrammid, kuhu on õpetajatena kaasatud Eesti, Läti, Taani ja Rootsi dramaturgid /teatraalid. 2004. ja 2007. a toimusid rahvusvahelised konverentsid „NB–Teater kooli, kool teatrisse“.

I ASSITEJ Lasteteatrite Päevad `95 toimusid Tallinnas. Osalesid ainult Eesti lasteteatrid.
II ASSITEJ Lasteteatrite Päevad `96 toimusid Jõhvis. Osalesid VAT Teater, Tartu Lasteteater, “Ilmarine”, “Tuuleveski”, HBWL Muusika Väiketeatri Stuudio(REEL-Teater), “Lepatriinu”,Onpa Kerran Teatteri (Soome), Musiktheatre `89 (Rootsi), Theatre Den Bla Hest (Taani), “Musidra” (Norra).
III Eesti ASSITEJ Lasteteatrite Päevad ’98 toimusid Jõhvis. Osalesid VAT Teater, Tartu Lasteteater, “Tuuleveski”, “Ilmarine”, “Marionett”, REEL-Teater, Viljandi Nukuteater, “Lepatriinu”, “Kehra Nukk”, Teaterstudio Lederman (Rootsi), Dockteatern Tittut (Rootsi), Stella Polaris (Norra), Gruppe 38 (Taani), Turun Uusi Teatteri (Soome).
IV Eesti ASSITEJ Lasteteatrite Päevad ´2000 toimusid Narvas. Osalesid “Tuuleveski”, “Ilmarine”, “Minerva”, Tartu Lasteteater, VAT Teater, Vihreä Omena (Soome), Teatre Tre (Rootsi), Agder (Norra), Batida (Taani).
V festival toimus 2002. aastal Narvas uue nime all – NB Festival. Koos Läti ja Leedu ASSITEJ keskustega loodi ühine Nordic-Baltic festivalide kett. Osalesid Ilmarine, VAT Teater, Tuuleveski, Viljandi Nukuteater, Viljandi Draamateater Ugala, Batida (Taani), Rollo (Soome), Leedu Noorsooteater, Uppsala Linnateater, KiSaCo (Norra), Liepaja Teater, Jekaterinburgi Teater. NB Festivali Narvas austas oma kohalolekuga ASSITEJ International`i juhatus. Välisvaatlejaid viibis festivalil 10st riigist. Festivali tulemusel saavutas maailmakuulsuse VAT Teatri lavastus “Lend üle ookeani” ja Jõhvi teater Tuuleveski käis Põhjamaade ASSITEJ festivalil.
VI NB Festival 2005. a toimus Pärnu teatris Endla. Festivalist võttis osa üle 100 teatritegija Eestist ja välismaalt, publikuni toodi 5 päeva jooksul 15 etendust. Välisteatritest olid kohal Turteatern Rootsist, Kulta Production Norrast, Ciacconna Clox Saksamaalt, Batida Taanist jt. Festivali avas Pärnu Endla lavastus „Robot Robi“. Suurt tähelepanu pälvisid VAT Teatri lavastused „Pal tänava poisid „ ja „Kalevipoeg“.
VII NB Festivalil 2008. a Pärnus anti viie päeva jooksul 25 etendust kahekümnelt teatrilt kokku 10-st riigist. Lisaks põhiprogrammile toimus eriprogramm „Noortelt noortele“, mille raames anti 11 etendust maakondades: Viljandi-, Pärnu- ja Läänemaa kultuurimajades ja koolides. Pärnu linn määras 2008. a NB Festivalile „Aasta kultuurisündmuse“ preemia.
VIII NB Festival 2011 toimus 29. maist 2. juunini Tallinnas Teatris NO99. Viie päeva jooksul andsid 17 teatrit 10 erinevast riigist 22 etendust lastele ja noortele. Lisaks etendustele toimusid arutelud ja klubiõhtud. Ühtekokku osales festivalil 113 teatriinimest Eestist ja välismaalt. NB Festival kuulus Euroopa Kultuuripealinn Tallinn 2011 põhiprogrammi ning tegi koostööd Tallinna Vanalinna Päevadega ning rahvusvahelise ASSITEJ Maailmakongressiga Kopenhaagenis/Malmös. Festivali korraldajateks olid ASSITEJ Eesti Keskus ja VAT Teater.

2013. kuni 2017. aastatel kandis festival nime “Teater noorele vaatajale”, olles sisuliselt Eesti lastele ja noortele mängivate teatrite ülevaatefestival, mis toimus mitmel aastal Tallinnas Vaba Lava teatrikeskuses, 2016. aastal Tartus ning 2017. aastal Viljandis. Festival oli iga-aastane.

Alates 2018. a sügisest on festival taas rahvusvaheline ning kannab nime NAKS. Peale Eesti truppide osalesid Tallinnas toimuval festivalil Soome ja Taani teatritrupid. (Lähemalt NAKS 2018 all). 2019. aasta NAKS festivali külastasid Tallinnas kodumaised teatrid ja välistrupid Leedust ning Islandilt.

2020. aastal jäi festival ära Covid19 tõttu. 2021. a märtsis toimus esimene lastekultuuri seminar teemal “Kes vastutab lapse kultuurikogemuse eest õppeasutuses?”. 2021. a sügisel (18.-31.oktoobril) toimus esmakordselt NAKS festival veebi teel www.naksfestival.ee platvormi vahendusel. Toimusid live arutelud, avalik näidendilugemine, laste ööülikool, improteatri etendus otseülekandes ning lastekultuuri seminar “Kuidas lugeda kunsti?”. Etendused Eesti, Soome ja Kanada/Saksamaa truppidelt olid ette salvestatud.

2022. aastal toimus NAKS festival Paides, Järvamaal 2.-5. novembril (Paide Muusika- ja Teatrimajas, Wittensteini tegevusmuuseumis, Paide Gümnaasiumis, Türi Kultuurikeskuses ning kohalikes koolides/lasteaedades). Külalisetendused olid Ukrainast, Soomest, Slovakkiast ja Poolast. Toimus 24 etendust Paides ja Türil 18 lavastusega, lisaks 18 töötuba, näidendilugemine, seminar teemal “Tähelepanu, laps!” ning vestlusringid.

Tähelepanuteatri preemia
ASSITEJ Eesti Keskus andis Tähelepanuteatri preemiat rahvusvahelise lasteteatripäeva raames välja esmakordselt 2007. aastal. Auhinna eesmärk oli väärtustada teatritegijate tähelepanelikku, hoolivat, loominguliselt julget ja ausat suhet noorde vaatajasse. Auhinna saajad olid:
2007 – Sven Heiberg koos trupiga Rakvere Teatri lavastuse „Kuidas elad… Ann?“ eest.
2008 – lavastaja Rein Agur pikaajalise loomingu eest.
2009 – haiglaklounid heategevusorganisatsioonist Clinic Clowns Eesti.
2010 – Heino Seljamaa – kestva ja pühendunud teatritegevuse eest noorima publiku ees.

Väikese Printsi tunnustusauhind
Väikese Printsi rahaline tunnustusauhind antakse alates 2022. a iga-aastaselt välja noore vaataja teatri alal tegutsejale, kes on oma pikaajalise silmapaistva tööga panustanud oluliselt valdkonna arengusse ja maine tõstmisesse ning mille eesmärk on väärtustada teatritegijate tähelepanelikku, hoolivat, loominguliselt julget ja ausat suhet noorde vaatajasse.
Laureaat kuulutatakse välja 20. märtsil, rahvusvahelisel noore vaataja teatri päeval.
Auhinda annab välja ASSITEJ Eesti Keskuse juhatus. Rahastab Eesti Kultuurkapitali näitekunsti sihtkapital.

* Väike prints on väärikas ja laialt tuntud kirjanduslik tegelane, kes vaatamata oma eale võib õpetada täiskasvanule elufilosoofiat, nii nagu noor publik võib õpetada talle etendavat kunstnikku. Sõna “väike” viitab noore vaataja teatri alal tegutsejale, “prints” aga auhinna saaja troonile tõstmisele kolleegide poolt. Kui sünnib teatriime, võib olla see midagi sellist, mida ei saa sõnadega kirjeldada, midagi, mis on “silmale nähtamatu”.

“Ainult südamega näed hästi. Kõige tähtsam on silmale nähtamatu.” (Antoine de Saint-Exupéry “Väike prints”)