Vaata NAKS 2022 infot SIIT!


✨Esmakordselt toimus NAKS festival noortele vaatajatele ja nende õpetajatele veebi teel, 18.-31. oktoobril 2021, et jõuda igasse Eestimaa otsa. ✨

Festivali kodulehel www.naksfestival.ee on järelvaadatavad etenduste arutelud, prantsuse noortenäidendi “Tüli” avalik lugemine ja vestlusring autoriga, Improteatri IMPEERIUM etendus, Laste Ööülikool Kadri Voorandiga ja lastekultuuri seminar “Kuidas lugeda kunsti?”. Vaatamiseks tuleb end lehel registreerida.

GALERII (fotode autor: Luisa Greta Vilo).

LASTEKULTUURI ARTIKLID Õpetajate Lehes.

NAKS festival avab aruteludega noore vaataja teatrile olulisi teemasid, kutsub vaatama festivalile valitud ja spetsiaalselt salvestatud etendusi Eestist, Soomest ja Kanadast, kuulama laste ööülikooli, osalema lastekultuuri veebiseminaril “Kuidas lugeda kunsti?” ning nägema prantsuse noortenäidendi “Tüli” ettelugemist noorte näitlejate esituses.

✨Festival on kõigile vaatajatele tasuta!✨

Palun, jaga meiega ka tagasisidet oma külastuskogemusest SIIN või vabas vormis, kirjutades naksfestival@gmail.com

📍ETENDUSED:

*vaadatavad 18.-31.10.2021

“MINA!” Tartu Mänguasjamuuseumi Teatri Kodu (1-4 a)
“Pikk tige vanaeit” Oma Lava (9+)
“Piip ja Tuut teevees väikse suhkruga” Piip ja Tuut Teater (3+)
“Atlas” Ilmatila, Soome kaasaegne tsirkus (4+)
“Tulipunane vihmavari” Eesti Noorsooteater (3+)
“LEO – The Antigravity Show” Kanadast (Productions Y2D (Montréal) koostöös Chamäleon Productions (Berlin)) (8+)
“Kujutluse võim ehk koomiliste sketšide õhtu” Improteater IMPEERIUM
“Tähemängud ja mängutähed” Ajaloomuuseumi Teatri- ja Muusikamuuseum (6+)
“Maestro” Miksteater (12+)
📍ARUTELUDE PROGRAMM
*reaalajas zoomis, järelkuulatavad naksfestival.ee
E 18.10
kell 16.00 arutelu “Lasteteatri universaalsus ja (teatri)keeled” (“MINA!”, Tartu Mänguasjamuuseumi Teatri Kodu, osalevad: lavastaja Maria Usk, näitleja Karol Kuntsel, kunstnik Annika Aedma, modereerib Jaanus Vaiksoo).
▪ kell 18.00 arutelu “Muinasjutud – kas ainult lastele?” (“Pikk tige vanaeit”, Oma Lava, osaleb muinasjutuvestja Liia Kanemägi, modereerib Silvia Soro).
T 19.10
kell 13.00 arutelu “Sõnamängud teatrilaval” (“Piip ja Tuut teevees väikse suhkruga”, osalevad autor/lavastaja/näitleja Toomas Tross, autor/lavastaja/näitleja Haide Männamäe, teatrijuht Marek Demjanov).
kell 16.00 inglisekeelne arutelu “Füüsiline teater ja animatsioonid” (“Atlas”, Ilmatila; Soome kaasaegne tsirkus, osalevad koreograaf/artist Ilona Jäntti, animaator Tuula Jeker, koreograaf/õpetaja Kaja Lindal, animaator/muusik  Kaspar Jancis, tsirkuseõpilane Paul Kaspar Nurk (Folie), modereerib tsirkuse lavastaja ja pedagoog Terje Bernadt Tsirkusestuudiost Folie).
K 20.10
kell 13.00 arutelu “Betti Alveri luule ja kooliteater” (“Tulipunane vihmavari”, Eesti Noorsooteater, osaleb lavastaja Karl Sakrits, modereerib teatripedagoog Kristiina Oomer).
kell 16.00 inglisekeelne arutelu “Visuaalse teatri võimalused: ületades gravitatsiooni piire” (“LEO – The Antigravity Show” Kanadast, Productions Y2D (Montréal) koostöös Chamäleon Productions (Berlin), osalevad artist Tobias Wegner, koreograaf/õpetaja Kaja Lindal, tsirkuseartist Marco Bonisimo, modereerib tsirkuse lavastaja ja pedagoog Terje Bernadt Tsirkusestuudiost Folie).
N 21.10
kell 10.00-17.30 lastekultuuri VEEBISEMINAR “Kuidas lugeda kunsti?” festivali pealehel (juhib Eduard Odinets)
kell 18.00-19.00 Improteatri IMPEERIUM live-etendus “Kujutluse võim ehk koomiliste sketšide õhtu”. Laval Maarika Mesipuu-Veebel, Kati Ong, Erki Aule, muusik Ragnar Toompuu, valgustaja Mario Saarik.
R 22.10
kell 10.00-12.00 prantsuse noortenäidendi “Tüli” (Mohamed El Khatib) lugemine ning vestlus autoriga (modereerib Priit Põldma, tõlgib Maria Esko). Lavastab Oliver Reimann, osaleb Piip ja Tuut Teatri noortetrupp.
kell 13.00 arutelu “Luuleteater lastele. Kuidas mängida luulega?” (“Tähemängud ja mängutähed”, Ajaloomuuseumi Teatri- ja Muusikamuuseum, osalevad lavastaja Jaanika Juhanson, autor Peeter Volkonski, modereerib teatriteadlane Kirsten Simmo)
▪ kell 16.00 arutelu “Inimene kui loo(t)ja” (“Maestro”, Miksteater, osaleb lavastaja Kaido Rannik ning modereerib koreograaf ja lavastaja Tiina Mölder, ZUGA Ühendatud Tantsijad).
L 23.10
kell 12.00 Laste Ööülikool (Kadri Voorand) – esmaeeter naksfestival.ee ja ERR Lasteekraani lehel!
24.-31.10.2021
järelvaatamine naksfestival.eeArutelud kestavad u 1h.Noortenäidendi “Tüli” (Mohamed El Khatibi “LA DISPUTE” 2019; eesti keelde tõlkinud Maria Esko) lugemisel osalevad Kristjan Üksküla ning Emma Tross, Mathias Ausmeel, Anna Aurelia Kangur, Aksel Ojari, Anette Pärn, Mattias Nurga ja Oliver Reimann Piip ja Tuut Teatri noortetrupist. Lavastab Oliver Reimann. Originaalis esitasid näidendit 8-aastased lapsed; eesti keeles loevad teksti 17-20-aastased noored ja üks kutseline näitleja.

“Tüli” on kirjutatud vestluste põhjal 8-aastaste lastega, kelle vanemad on lahutatud. Kuidas nemad oma vanemate otsust läbi elavad? Kuidas nad oma eluga edasi lähevad? Milliseid küsimusi nad tahaksid oma vanematele esitada?

Tule, saa osa ainukordsest festivalist! Osale klassiga või näiteringiga, sõprade ja perega, õpetajate või vanavanematega. Kõik on oodatud!

 

     

   

 

Fotod: Mana Kaasik, Kris Moor, Vahur Lõhmus, Tuula Jeker, Kaido Rannik, Sander Põldsaar, Rene Topolev.

Vaata ka festivali pildigaleriid seminarist, Improteatrist, noortetrupist ja telgitagustest sündmustest.

ASSITEJ Eesti Keskus tänab kõiki osalejaid, vaatajaid, oma meeskonda ja abilisi ning festivali toetajaid!

Korraldasid: Anna Leena Koržets, Reeli Lonks, Janika Johanna Koppel, Marek Demjanov, Kaido Rannik, Allan Kress.
Teostus: Videolevels, Still Frame, Mait Visnapuu, Carmen Seljamaa, Art Konverentsitehnika.
Tõlkisid: Tiia Falk, Karin Keerdo-Massa, Hanna Hiiesalu, Maria Esko.
Laste videoklipid: Liina Särkinen, Rasmus Pärnpuu, Marta Liise Demjanov.
Toetasid: Eesti Rahvakultuuri Keskus, Eesti Kultuurkapital, Tallinna Haridusamet, Prantsuse Instituut Eestis.
Täname: Eesti Teatri Agentuur, Sõltumatu Tantsu Lava, Tallinna Linnateater, Piip ja Tuut Teater, Püha Miikaeli Kool.

Jälgi meid:
www.facebook.com/assitejeestikeskus
www.instagram.com/assitejeesti_naksfestival 

 

Tagasiside vaatajatelt ja osalejatelt:

Soovin õnne ja tänan – te korraldasite haarava festivali! Minu arvates oli see täiuslik mahult, sisult, teemadelt ja programmi pikkuselt. Mulle meeldis väga see, et olite korraldajatena iga hetke saatjaks – see polegi iga kord iseenestmõistetav. Seminaril esinejate valik oli samuti mõnus klaster. Veebis võib! Suur tänu ja saagu neid palju.

Veebifestivali vormil tundub olevat meie kiirel ajal tulevikku. Sellest võiks kujuneda tervitatav noore vaataja teatri teabe ja ka teatriõppe platvorm. Diskussioonid ja seminar just seda suunda avardasid – need olid huvitavad ja informatiivsed. Dialoogi peaks kindlasti jätkama ja ka selleks on veebis häid vahendeid.

Elavat etendust ei asenda miski, eriti noorele vaatajale. Veebifestival annab pigem täiskasvanule võimaluse rahulikult enne lapsega teatriminekut teha valikuid, kuhu minnakse, mis teemal ennast ette valmistada jne. Aga nagu viitas seminaril Suzanne Osten, see ei ole ka lahendus. Täiskasvanu oma kõige paremas tahtes last kaitsta peidab ja varjab saladusi, mida lapsed niikuinii tajuvad ja hiljem valusalt endas edasi kannavad. Täiskasvanu võib hirmuda ja blokeerida kunstniku ja noore vaataja kohtumist.

Teatrikunst on võimalus jagada olulisi sõnumeid turvaliselt füüsiliste metafooride ja sümbolite keeles. Lastele on selle keele lugemine loomuomasem kui abstraktne mõtlemine ja kirjapandud literatuur. Tervitan soojalt NAKS festivali püüdlusi sisuka ja kunstiküpse noore vaataja teatri poole!

_________________________________________________________________________________________________________________________

5. märtsil 2021 toimus otseülekandena lastekultuuri veebiseminar “Kes vastutab lapse kultuurikogemuse eest õppeasutuses?” (järelvaadatav lehelt: piipjatuut.tv). Esinejad ja ajakava SIIN.

Toetasid Eesti Rahvakultuuri Keskus, Eesti Kultuurkapital ja Tallinna Haridusamet.